Kurs animatora – 25.09.2025

Kurs animatora rozpoczyna się 25 września. Zapisy odbywają się drogą elektroniczną przez formularz www.dmak.pl/zapisy od soboty 13 września o 12:00. Mogą w nim wziąć udział ministranci ze szkół ponadpodstawowych – jest to minimalne kryterium wiekowe. Więcej informacji na stronie internetowej Duszpasterstwa Ministrantów w zakładce ANIMATOR.

kliknij tutaj…

Jubileusz dzieci i młodych – 20.09.2025

kliknij tutaj

W sobotę 20 września, w ramach obchodów 100-lecia archidiecezji katowickiej, będzie miał miejsce Jubileusz dzieci i młodych. Patronem obchodów będzie św. Stanisław Kostka. Zapraszamy grupy Dzieci Maryi, ministrantów, młodzież z Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz kandydatów do bierzmowania. W tym roku wyjątkowo jubileusz zastępuje powakacyjne dni wspólnoty ministrantów i Dzieci Maryi. W przypadku kandydatów do bierzmowania będzie to ogólnodiecezjalne rozpoczęcie przygotowania do bierzmowania, dlatego mile będzie widzieć przynajmniej kilkuosobową reprezentację każdej parafii. Prosimy ogłosić to we wszystkich parafiach i szkołach oraz przy współpracy katechetów organizować grupy i opiekunów.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w czterech kościołach stacyjnych Katowic: św. Apostołów Piotra i Pawła (ministranci oraz Eucharystyczny Ruch Młodych), Niepokalanego Poczęcia NMP (Dzieci Maryi), Wniebowzięcia NMP (KSM, kandydaci do bierzmowania, dzieci i młodzież zaangażowana w pozostałe grupy, młodzież niezaangażowana) oraz Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności (Ruch Światło-Życie). Następnie grupy przejdą w towarzystwie orkiestr do katedry, gdzie o godz. 13.00 wezmą udział w nabożeństwie ku czci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży oraz Eucharystii. Po wspólnym świętowaniu wokół katedry i posiłku, ok. 16.30 w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów zostanie wystawiony musical biblijny „Tobiasz” przez młodzież z dawnego „Teatru Franciszka”. Konieczne jest zamawianie w Wydziale Katechetycznym bezpłatnych wejściówek, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zgłaszanie grup do bierzmowania (plakat w załączniku).

Apel Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z wprowadzeniem do szkół nowego przedmiotu edukacja zdrowotna – 31.08.2025

Drodzy Rodzice,

W roku szkolnym 2025/2026 Waszym dzieciom – począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż po klasę III szkoły ponadpodstawowej – zostanie zaproponowany udział w zajęciach edukacji zdrowotnej. Zajęcia te nie są obowiązkowe, jeżeli jednak nie zadeklarujecie Państwo braku zgody do nieprzekraczalnej daty 25 września br., dziecko zostanie automatycznie zapisane do udziału w tych lekcjach i będzie miało obowiązek w nich uczestniczyć.

Dobrze wiecie, że jako rodzice jesteście odpowiedzialni za wychowanie własnych dzieci. Macie prawo wychowywać je zgodnie z własnymi przekonaniami. Jeśli widzicie, że w szkole są przekazywane jakieś wartości i zasady życia, z którymi się nie zgadzacie, możecie wyrazić swój sprzeciw.

W programie zajęć z edukacji zdrowotnej są treści wartościowe, takie jak troska o zdrowie fizyczne, higienę psychiczną czy rozpoznawanie zagrożeń. Jednak są też treści, które nie są zgodne z wiarą katolicką i narażają dzieci i młodzież na ryzyko poważnych niebezpieczeństw, mogących wpływać na całe ich życie, a także życie rodziny.

Program przedmiotu – w naszej ocenie – stanowi zagrożenie dla katolickiej wizji rodziny, małżeństwa oraz dojrzałości ludzkiej dzieci i młodzieży. Problematyka małżeństwa i rodziny, rozumianych jako wspólnota ojca, matki i dzieci, została potraktowana w nim w sposób marginalny. Tymczasem Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wyraźnie podkreśla, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo znajdują się pod szczególną ochroną państwa. W programie znalazły się treści dotyczące tożsamości płciowej oraz kwestii prawnych i społecznych związanych ze środowiskiem LGBTQ+. Wszystkie osoby zasługują na szacunek, ale ich wizja seksualności nie jest zgodna z nauką Kościoła. Proponowane treści mogą prowadzić do zniekształcenia obrazu kobiecości i męskości, a nawet powodować, że dziewczęta będą identyfikowały się jako chłopcy, a chłopcy – jako dziewczęta, w ich najbardziej wrażliwym okresie życia, w którym młody człowiek poszukuje własnej tożsamości i potrzebuje szczególnego wsparcia, opieki i towarzyszenia mu przez najbliższych. Niezwykle zaś łatwo jest wtedy skrzywdzić młodych ludzi i doprowadzić w konsekwencji do wielu zaburzeń.

Zajęcia poruszające tak istotne i wrażliwe kwestie powinny powstać w oparciu o szeroką debatę społeczną. W Polsce dużą część obywateli stanowią przecież ludzie, którzy przyjmują chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny.

Dlatego zwracamy się do Was, Drodzy Rodzice wyznający katolicką wiarę, abyście głęboko rozważyli proponowane zajęcia z edukacji zdrowotnej i nie wyrażali zgody na udział swoich dzieci w tych zajęciach. Wzór pisma do rezygnacji można znaleźć na stronie: takdlaedukacji.pl

Bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Słowo Administratora Archidiecezji w związku z nominacją nowego Arcybiskupa Metropolity Katowickiego – 29.08.2025 r

SŁOWO ADMINISTRATORA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
W ZWIĄZKU Z NOMINACJĄ NOWEGO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia!

Ojciec Święty Leon XIV mianował nowym Arcybiskupem Metropolitą Katowickim Księdza Biskupa Andrzeja Przybylskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej.

Dziękujemy Ojcu Świętemu za jego decyzję, a nade wszystko uwielbiamy Bożą Opatrzność, która prowadzi nasz Kościół i właśnie teraz obdarza nas nowym Pasterzem.

Proszę Was z całego serca o życzliwe przyjęcie Arcybiskupa Nominata Andrzeja i o gorącą modlitwę za niego. Niech Duch Święty napełnia go swoją mądrością i mocą w prowadzeniu naszego lokalnego Kościoła.

Pragnę Wam również podziękować za życzliwość i wsparcie, jakich doświadczałem w czasie mojej posługi administratora archidiecezji. Dzięki Waszym modlitwom ten czas był dla mnie źródłem pokoju i nadziei.

Niech Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, Patronka naszej archidiecezji, wspiera nas nieustannie na drogach wiary.

Z modlitwą i błogosławieństwem,

† Marek Szkudło
Administrator 
Archidiecezji Katowickiej

Katowice, 29 sierpnia 2025 r.
we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela  

VH II-50/25