Ministranci i Ministrantki

W naszej parafii posługuje ok 26 ministrantek i ministrantów oraz czterech animatorów (którzy zawsze są chętni do pomocy!). Służbę liturgiczną pełnią chłopcy i dziewczęta. W nasze szeregi przyjmujemy wszystkie chętne dzieci.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MINISTRANTÓW na zbiórki w soboty o godz. 10.00

Kim w ogóle jest ministrant?

Ministrant to osoba, która służy Bogu. Służba liturgiczna w oczach Boga jest szczególnie piękna. Do zadań ministranta należy przygotowanie ołtarza przed Mszą Świętą i nabożeństwami, posługa w czasie liturgii oraz pomoc po zakończeniu sprawowanej Mszy Świętej. Postawa ministranta pokazuje wiernym, że każde nabożeństwo liturgiczne dotyka wszystkich wiernych, a nie tylko sprawującego je księdza. Ministrant poprzez służbę daje przykład zebranym wiernym, że w każdej liturgii należy brać czynny udział. Nabożeństwa i Msze Święte nie są “do obejrzenia i wysłuchania” lecz uczestniczenie w liturgii to przede wszystkim współdziałanie i współtworzenie jej poprzez czynne zaangażowanie.

Patronami ministrantów są:

Św. Tarsycjusz
Św. Stanisław Kostka
Św. Alojzy Gonzaga
Św. Jan Berchmans
Św. Dominik Savio
Św. Jan Bosko

Najbardziej znanym patronem jest jednak święty Tarsycjusz, który żył w trzecim wieku. Zginął śmiercią męczeńską w obronie Najświętszego Sakramentu. Jego wspomnienie przypada na dzień 15 sierpnia, jednak ze względu na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w naszej parafii obchodzimy jego wspomnienie 21 listopada.

Jeśli chcesz dołączyć w nasze szeregi, to zapraszamy na spotkania w soboty o godz. 10.00. Podczas spotkań przygotujemy Cię do służby liturgicznej – dowiesz się co wypada, a co nie, będziesz mógł poznać fachowe słownictwo, którym zagniesz rodziców podczas gry w Scrabble oraz poznasz wielu pomocnych kolegów i koleżanki. Animatorzy wraz z księdzem proboszczem organizują również ciekawe wycieczki – byliśmy już w parku linowym, w parku trampolin oraz w Katowickiej Katedrze, gdzie co roku uczestniczymy w dniu skupienia dla ministrantów naszej diecezji.