Róże Różańcowe

„Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem, przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem […]. W dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu.”

Św. Jan Paweł II


Historia Żywego Różańca sięga połowy XIX wieku. Został założony przez Paulinę Jaricot, która chciała, by w ten sposób różaniec stał się modlitwą wszystkich. Na samym początku jedna Róża Różańcowa liczyła piętnaście osób, a każdy członek odmawiał wyznaczoną tajemnicę. W ten sposób każdego dnia odmawiany był jeden różaniec przez wspólnotę.

Święty Jan Paweł II 16 października 2002 roku zaproponował rozszerzenie różańca i wprowadził czwartą tajemnicę – tajemnicę światła. W ten sposób Róże Różańcowe powiększyły się do 20 osób. Żywy Różaniec objął cały świat.

W naszej parafii istnieje pięć Róż Różańcowych Patronami poszczególnych Róż są: święta Jadwiga, święta Bernadeta, święta Magdalena, święta Katarzyna oraz święta Teresa. Każda osoba dziennie odmawia wyznaczoną dziesiątkę różańca świętego w dowolnej intencji. Każda kolejna Róża cieszy, dlatego zachęcamy do włączenia się w tę piękną modlitwę, którą tak szczególnie umiłował Jan Paweł II. Szczegółowe informacje o dołączeniu do nowo tworzącej się Róży można uzyskać w zakrystii.

PIELGRZYMKI RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH

Szczyrk/ Skoczów – 2014 rok

Wzgórze Kaplicówka

Dębowiec – 2015 rok

Bazylika Mniejsza NMP z La Salette

Gidle – 2016

Wambierzyce – 2017

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Toruń – 2018

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Ludźmierz – 2019

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

„Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia. Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie, niewysłuchany!”

Święty Jan Paweł II