Beatyfikacja ks. Jana Machy 20 listopada w katowickiej katedrze

Więcej ciekawych informacji na temat Sługi Bożego ks. Jana Machy można znaleźć klikając w … czytaj więcej…

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy – śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez hitlerowców – odbędzie się 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla – poinformowała w środę Archidiecezja Katowicka. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku.

Nowy termin beatyfikacji zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Mszy beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreśla, że beatyfikacja jest bardzo ważnym wydarzeniem dla lokalnego Kościoła. “Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji w tym niełatwym czasie wychodzenia z pandemii” – powiedział arcybiskup.

Zgodnie z wcześniejszym planem, ks. Jan Macha miał być beatyfikowany 17 października ub. roku. Mszy beatyfikacyjnej, do której przygotowania były już bardzo zaawansowane, miał przewodniczyć ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu, z którym także konsultowano zmianę terminu uroczystości, z powodu sytuacji epidemicznej przeniesionej na rok 2021. Teraz Watykan potwierdził datę mszy beatyfikacyjnej.

“Cieszę się, że nasz Hanik (tak nazywany był ks. Macha – PAP) zostanie ogłoszony błogosławionym. Długo na to czekał, my zresztą także” – powiedział metropolita katowicki.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski ocenił, że czas pandemii był nauką cierpliwości. “Czekaliśmy więc cierpliwie na decyzję w sprawie daty beatyfikacji. Teraz prośmy Opatrzność, żebyśmy mogli bez przeszkód uczestniczyć w wyniesieniu na ołtarze męczennika z Górnego Śląska. Potrzebne nam są trwałe punkty odniesienia i wyraźne świadectwo tych, którzy oddali życie z miłości do Chrystusa. To może pomóc nam odnowić zapał wiary” – powiedział postulator, cytowany w środowym komunikacie katowickiej kurii.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się rzymski etap procesu beatyfikacyjnego.

28 listopada 2019 r. papież Franciszek zaaprobował dekret potwierdzający męczeństwo ks. Machy. Tym samym zakończył się trwający sześć lat proces beatyfikacyjny. Podczas postępowania procesowego zgromadzoną dokumentację analizowało kilka watykańskich gremiów: komisja historyczna, komisja teologów, komisja biskupów i kardynałów. Wszystkie one pozytywnie wypowiedziały się o tzw. positio. Następnie papież zaaprobował dekret o męczeństwie śląskiego księdza, potwierdzając, że był on prześladowany za wiarę.

artykuł zaczerpnięty ze strony “Dzieje.pl”

Słowo na dziś – Łk 10, 38-42

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: “Panie, czy ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. A Pan jej odpowiedział: “Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.

26.08.2021 – Święto Matki Bożej Częstochowskiej

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej obchodzono po raz pierwszy 29 sierpnia 1906. Wkrótce rozszerzyło się ono na inne diecezje. W 1931 papież Pius XI ustalił ostatecznie 26 sierpnia dniem obchodu tego święta.

Jan Paweł II, w homilii wygłoszonej pod szczytem Jasnej Góry, o Matce Boskiej Częstochowskiej mówił tak:

“Ta, która przemawiała pieśnią na ustach praojców, przemówiła w swoim czasie tym Wizerunkiem, poprzez który wyraziła się Jej macierzyńska obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny. Jej macierzyńska troska o każdą duszę, o każde dziecko, o każdą rodzinę, o każdego człowieka, który żyje na tej ziemi, który pracuje, walczy, ginie na polach bitew, zostaje skazany na zagładę, który zmaga się z sobą, zwycięża, a czasem przegrywa, któremu wypada nieraz opuścić ojczysty zagon, idąc na obczyznę, na emigrację, który… który… każdy…

Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych… wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce — Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie — ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. Jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła — uczy Sobór. Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują… choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą.”

60-lecie ślubów zakonnych siostry Martyny Dziuba

W piątek 13 sierpnia 2021 w naszej parafii miała miejsce bardzo uroczysta Msza Święta z okazji 60-lecia ślubów zakonnych naszej parafianki, siostry Martyny Dziuba. Po Mszy Świętej uczestniczyliśmy w nabożeństwie fatimskim wraz z procesją ze świecami. Naszą modlitwę zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Z okazji jubileuszu 60-lecia ślubów zakonnych pragniemy przekazać naszej Siostrze Martynie najlepsze życzenia na dalsze dni życia, aby upływało w zdrowiu, w bliskości Miłosiernego Pana Jezusa i Niepokalanej Matki
i nadal przynosiło błogosławione owoce.