Widowisko “Katedra” na zakończenie 100-lecia Archidiecezji Katowickiej – Katowicki Spodek – 26.11.2025 r

Wieczorem 26 listopada katowicki Spodek był miejscem wyjątkowego widowiska wieńczącego jubileusz 100-lecia archidiecezji katowickiej.

fot. Krzysztof Gawor

Ponad 600 wykonawców – śpiewaków, aktorów, członków orkiestr i chórów, tancerzy oraz wolontariuszy – wzięło udział w spektaklu, którego główną inspiracją była pierwsza świątynia naszej archidiecezji, katowicka archikatedra Chrystusa Króla. Najważniejszy kościół w Katowicach został niejako przeniesiony na scenę, aby wokół niego przedstawić historię lokalnego Kościoła na Górnym Śląsku.

Wierni archidiecezji wypełnili widownię Spodka i mogli zobaczyć artystyczną wizję opowieści o historii regionu, chrześcijańskich korzeniach oraz śląskiej tożsamości. Stało się jednocześnie to, co zapowiadali organizatorzy – każdy obecny mógł się poczuć częścią spektaklu, który przedstawiał wielowymiarowo wspólnotę wierzących na Śląsku.

Zebranych powitał abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki, który przypomniał, że greckie słowo “katedra” oznacza krzesło, siedzibę. – Chciałbym was dzisiaj poprosić, żebyśmy wszyscy byli taką katedrą dla Pana Boga, żeby Pan Bóg rozsiadł się w naszych sercach, w naszym życiu. I tak jak nasza katedra poświęcona jest Chrystusowi Królowi, to żeby On na siedzibach naszego życia rzeczywiście był królem – mówił metropolita. – Bardzo Wam dziękuję za obecność. Wiecie, że to widowisko z jednej strony coś kończy, a z drugiej zaczyna. Kończy stulecie archidiecezji katowickiej, ale przecież nie kończy się Kościół, nie kończy się piękna historia Boga z ludźmi w Kościele katowickim. Ona dalej trwa. Zaczyna się nowe stulecie tego Kościoła – przypomniał abp Andrzej.

Do widzów “Katedry” swoje słowo skierował w liście przesłanym na ręce abp. Andrzeja Przybylskiego papież Leon XIV. “Pozdrawiam in Christo wszystkich, którzy wędrują drogą wiary i w tych dniach dziękują za jubileusz stu lat istnienia Archidiecezji Katowickiej. Wasze Te Deum wyśpiewujecie poprzez widowisko »Katedra«, nawiązujące do matki wszystkich Waszych kościołów i miejsca, z którego nauczanie pasterzy rozlewa się na cały Kościół lokalny. (…) Niech zatem majestat i piękno Waszej Katedry budzą w Was miłość do słuchania i głoszenia Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, byście w małżeństwach i rodzinach, parafiach, stowarzyszeniach i wspólnotach, w klasztorach, seminarium duchownym, instytucjach diecezjalnych i w całej Metropolii rozeznawali głos prawych sumień i doszli do Niebieskiego Jeruzalem, które jest także naszą Matką” – napisał Ojciec Święty Leon XVI i zapewnił o swoim apostolskim błogosławieństwie.

Tego dnia swoje urodziny – po raz pierwszy na urzędzie metropolity katowickiego – obchodził abp Andrzej Przybylski. Życzenia złożył mu Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. Do życzeń dołączyli się również wszyscy obecni na widowni śpiewając urodzinowe “Sto lat”.

fot. Krzysztof Gawor

Widowisko “Katedra” składało się z 14 scen – artystycznych wyobrażeń prawd zawartych w Credo oraz teologicznych zagadnień sakramentów i historii związanych z życiem Kościoła na Górnym Śląsku. Pierwsza scena była symboliczną budową scenografii, której głównym elementem była fasada katowickiej archikatedry. Następnie widzowie zostali zabrani w sentymentalną podróż po jej wnętrzu. I tak ukazane zostało w pierwszej kolejności siedem sakramentów, które nawiązywały do poszczególnych części archikatedry Chrystusa Króla: kaplicy chrzcielnej, kaplicy Najświętszego Sakramentu, prezbiterium wraz z ołtarzem głównym oraz konfesjonału i miejsca przechowywania olejów świętych.

Następnie ukazane zostały dwa historyczne wydarzenia: tragiczna pacyfikacja górników na KWK “Wujek” oraz wizyta papieża Jana Pawła II na katowickim Muchowcu. Te części kolejno nawiązywały do kolejnych dwóch katedralnych kaplic: św. Barbary i św. Jana Pawła II. W kolejnej części przedstawione zostały kolejne zakątki archikatedry, m.in organy, katedralne witraże z wizerunkami świętych czy kryptę grobową biskupów katowickich.

Epilogiem całego wydarzenia było uroczyste odśpiewanie Te Deum, dziękczynnego hymnu za przeżyty Rok Jubileuszowy oraz 100 lat istnienia struktur Kościoła lokalnego w Katowicach.

Patronat honorowy nad środowym widowiskiem sprawowali m.in. metropolita katowicki abp Andrzej Przybylski, wojewoda śląski Marek Wójcik, marszałek województwa Wojciech Saługa oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

Artykuł zaczerpnięty z Gościa Niedzielnego