Uroczysta Eucharystia z okazji 100 lecia Archidiecezji Katowickiej w Katedrze Chrystusa Króla – 11.06.2025

Głównym punktem obchodów jubileuszowych 100 lecia Archidiecezji Katowickiej była Msza Święta w katowickiej katedrze, która została odprawiona w środę, 11 czerwca o godz. 18.30 z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczył jej legat papieski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił również homilię.

W swoich słowach kard. Nycz zaznaczył, że dzieje Kościoła na Śląsku, mimo tożsamej drogi rozwoju gospodarczego, są inne niż w analogicznych regionach Europy. – Śląski Kościół rozwijał się w oparciu o trudne wyzwania XIX wieku, o heroiczną mobilizację katolików śląskich, którzy w warunkach gwałtownej industrializacji i towarzyszącej jej urbanizacji, w obliczu skomplikowanych relacji narodowych nie zerwali jednak swojej łączności
z Kościołem (…) Doświadczenie Kościoła na Śląsku przypomina nam wszystkim, że ewangelizacja w szczególny sposób dokonywała się i dokonuje w rodzinie i przez rodzinę, tak silną tu, na Śląsku.

Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja, podczas której została poświęcona figura św. Jacka. Pomnik stanął na kolumnie w odnowionych ogrodach kurialnych.

Zaproszenie Biskupa Marka Szkudło do udziału w jubileuszowej Eucharystii – 06.06.2025

Drodzy Diecezjanie,

Siostry i Bracia!

“Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” – jedna z najbardziej znanych modlitw św. Jana Pawła II brzmi dzisiaj, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, szczególnie mocno. Myślimy zwłaszcza o naszej górnośląskiej ziemi, która przeżywa świąteczne dni Jubileuszu 100-lecia istnienia lokalnego Kościoła. Prosimy Ducha Świętego, byśmy na co dzień kierowali się wezwaniem wypisanym nad wejściem do katowickiej katedry: “Soli Deo honor et gloria” – “Jedynie Bogu cześć i chwała”.

Chcemy te słowa wspólnie wypowiedzieć w najbliższą środę 11 czerwca w czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 18.30 w katowickiej katedrze przez Legata Papieskiego ks. kard. Kazimierza Nycza wraz z uczestnikami Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Ponawiam więc zaproszenie do udziału w jubileuszowej Eucharystii dla wszystkich drogich Diecezjan. Szczególnie liczymy na obecność parafialnych rad duszpasterskich, pocztów sztandarowych, członków ruchów i stowarzyszeń oraz grup modlitewnych, a także księży i osób życia konsekrowanego.

Eucharystia w katowickiej archikatedrze będzie hołdem ludu górnośląskiego dla Chrystusa Króla Wszechświata.

Oczekując z radością na nasze jubileuszowe świętowanie z serca wszystkim błogosławię. W Imię Ojca + i Syna, + i Ducha Świętego. Amen.

Marek Szkudło

Administrator

Archidiecezji Katowickiej

Zaproszenie Biskupa Marka Szkudło na Mszę Świętą Konferencji Episkopatu Polski – 01.06.2025

Drodzy Diecezjanie,
Siostry i Bracia!

W ubiegłą niedzielę odbyła się doroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zgromadziła ona wiele tysięcy pątników, którzy w tym roku modlili się szczególnie   o nadzieję – w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Chciałbym wyrazić wdzięczność za podjęcie trudu pielgrzymowania wszystkim uczestnikom pielgrzymki, a także osobom zaangażowanym w przygotowanie tego religijnego wydarzenia.

Z okazji 100-lecia Archidiecezji Katowickiej w dniach 10–12 czerwca br. odbędzie się w Katowicach401. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ważnym wydarzeniem tego spotkania – i centralnym punktem jubileuszowych obchodów naszego lokalnego Kościoła – będzie uroczysta Eucharystia w katowickiej katedrze pod przewodnictwem legata papieskiego, ks. kardynała Kazimierza Nycza.

Serdecznie zapraszam diecezjan wraz z duszpasterzami, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich, członków ruchów i wspólnot oraz delegacje z pocztami sztandarowymi do udziału w tej jubileuszowej Mszy św., która będzie sprawowana w środę 11 czerwca br. o godz. 18.30.

Szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia zostaną podane w najbliższym czasie.

Wszystkim zgromadzonym na niedzielnej Eucharystii udzielam pasterskiego błogosławieństwa: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Marek Szkudło

Administrator
Archidiecezji Katowickiej

Koncert jubileuszowy z okazji 100 lecia Archidiecezji Katowickiej oraz 160 lecia miasta Katowice. Dwa święta – jeden koncert – 10.06.2025

We wtorek, 10 czerwca 2025, o godz. 19.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się koncert jubileuszowy z okazji 160-lecia miasta Katowice oraz 100-lecia Archidiecezji Katowickiej.

Sala koncertowa wypełniona była po brzegi. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli również nasi parafianie wraz z ks. Proboszczem.

Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zaprezentował okolicznościowy repertuar, natomiast Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wykonała II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz poemat symfoniczny “Krzesany” Wojciecha Kilara.

fot. Roman Koszowski (Gość Niedzielny)

fot. Roman Koszowski (Gość Niedzielny)