Zaproszenie bp Marka Szkudło na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich – 18.05.2025

ZAPROSZENIE NA PIELGRZYMKĘ MEŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW DO PIEKAR ŚLĄSKICH

Drodzy Diecezjanie!

Przed nami kolejna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W tym roku nabiera ona szczególnego znaczenia, ponieważ obchody Roku Jubileuszowego zbiegają się ze świętowaniem stulecia naszego Kościoła partykularnego, a w ostatnim tygodniu z wyborem na Stolicę Piotrową Ojca Świętego Leona XIV. Należy także dodać, że sto lat temu ukoronowano czczony w Piekarach wizerunek Matki Bożej. Ranga tych historycznych wydarzeń skłania nas do wyśpiewania chwały Chrystusowi Królowi wszechświata i oddania czci Maryi, Jego i naszej Matce.

 Tegoroczną pielgrzymkę będziemy przeżywać w niedzielę 25 maja pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Wyrazimy wdzięczność Bogu za naszą archidiecezję, jej dzieje i rozwój, przede wszystkim za lud Boży, który ją tworzy. Modlitwą uwielbienia ogarniemy biskupów i prezbiterów, osoby życia konsekrowanego i wiernych wszystkich parafii. Bożej Opatrzności polecimy tych diecezjan, którzy osłabli w wierze lub szczerym sercem poszukują Boga. Wspólnie z Maryją wyrazimy pragnienie odpowiedzi na zaproszenie z Listu do Hebrajczyków, aby „patrzeć na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12,2).

Eucharystii na piekarskim wzgórzu będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ksiądz arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Nie zabraknie wśród nas biskupów z metropolii katowickiej. Do udziału w pielgrzymce serdecznie zapraszam mężczyzn wszystkich stanów i profesji wraz z duszpasterzami. Liczę na obecność przedstawicieli wszystkich wspólnot parafialnych i męskich. Drodzy pątnicy! Przyjedźcie albo przyjdźcie pieszo do Piekar. Tych, którzy nie będą mogli przybyć na pielgrzymkę, zachęcam do duchowej jedności z nami dzięki transmisjom Telewizji Polonia i TVP3 Katowice, a także na falach Radia Katowice i Radia eM.

Oczekując z radością naszego spotkania przed wizerunkiem Piekarskiej Pani, Jej czcicielom i uczestnikom dzisiejszej liturgii niedzielnej z serca błogosławię.

Szczęść Boże!

†Marek Szkudło

Administrator
Archidiecezji Katowickiej

Zaproszenie bp Marka Szkudło na Jubileusz Rodzin oraz XVIII Metropolitalne Święto Rodzin – 11.05.2025

ZAPROSZENIE NA JUBILEUSZ RODZIN

ORAZ XVIII METROPOLITALNE ŚWIĘTO RODZIN

Drodzy Diecezjanie!
Siostry i Bracia,

Rodzina – nadzieją, to przesłanie stało się hasłem XVIII Metropolitalnego Święta Rodziny, zaplanowanego od 16 maja do 15 czerwca 2025 roku. W rodzinie wszystko się zaczyna – kształtuje się serce i sumienie człowieka, natomiast nadzieja to spojrzenie w przyszłość będącą konsekwencją podejmowanych w teraźniejszości decyzji.

Idea Święta narodziła się 18 lat temu podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do grobu św. Jana Pawła II – „papieża rodziny”. Jego pontyfikat był wyrazistym wsparciem dla rodzin i wartości z nimi związanych – i to właśnie te wartości są dziś fundamentem świętowania, do którego włączyły się Miasta i Gminy Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Tegoroczna edycja jest szczególna – przypada w ogłoszonym w całym Kościele Roku Jubileuszowym oraz w czasie obchodów 100-lecia istnienia Diecezji Katowickiej. Zgromadźmy się zatem w niedzielę, 18 maja o 14.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Niech Jubileuszowe Spotkanie Rodzin stanie się dobrą okazją do międzypokoleniowego dialogu, dzielenia się doświadczeniem i budowania wspólnoty opartej na odpowiedzialności i wzajemnym wsparciu.

Szczegółowy plan spotkań XVIII Metropolitalnego Święta Rodzin zamieszczony jest na stronie internetowej  www.swietorodziny.pl

Wszystkim zgromadzonym na niedzielnej Eucharystii udzielam pasterskiego błogosławieństwa: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Marek Szkudło

Administrator
Archidiecezji Katowickiej

Życzenia Wielkanocne 2025

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę wszystkim Parafianom obfitych łask
i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego, zdrowia, pokoju ducha , wzajemnej życzliwości, wiary
i nadziei na lepsze jutro.

Ks. Proboszcz