Nasz ksiądz Proboszcz

Ks. Grzegorz, gdy tylko przybył do naszej parafii, to od razu zaskarbił sobie sympatię jej mieszkańców. Radosny, otwarty, a w głowie tysiąc pomysłów. My parafianie cenimy go za serdeczność, a zarazem skromność, podziwiając jego energię i upór. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że jak ks. Proboszcz coś powie, to tak będzie … nawet wtedy, kiedy jego pomysły brzmią jak fantastyka (to przytoczone słowa naszego Proboszcza). Można powiedzieć, że nasza parafia wręcz odżyła.
Ks. Proboszcz m.in. zaskoczył ministrantów swoją kreatywnością … zorganizował dla nich spływ kajakowy nurtem rzeki Rudy, aukcję używanych rowerów i kino w podziemiach kościoła, a także zorganizował przelot samolotem nad Rybnikiem i naszą miejscowością. Z kolei ministranci zarażeni Proboszcza entuzjazmem i pomysłowością, wybudowali żywą stajenkę, z roku na rok coraz piękniejszą, którą podziwialiśmy przez parę kolejnych lat. Ks. Proboszcz zakupił również bębny djembe i tym samym przyczynił się do powstania zespółu “Lake Drummers”, złożonego przede wszystkim z ministrantów.
Także nasze Nabożeństwa takie jak Droga Krzyżowa, Majowe czy uroczystość Bożego Ciała zmieniły swoją formę – Boże Cialo rozpoczyna się Mszą Świętą w plenerze (co rok w innym miejscu naszej dzielnicy) a następnie uroczystą procesją udajemy się do naszego kościoła. Również ostatnia Droga Krzyżowa przed Niedzielą Palmową przechodzi ulicami Chwałęcic. Podobnie sobotnie Nabożeństwa Majowe odbywają się w plenerze, przy przydrożnych krzyżach naszej parafii.
Rok w rok, począwszy od 3.05.2008 r parafianie wraz z ks. Proboszczem udają się na rowerach do “Magdalenki”, aby odprawić tam nabożeństwo majowe. To też inicjatywa naszego księdza.
Msza na wodzie – to kolejna, bardzo wyjątkowa propozycja ks. Proboszcza. Pierwsza taka Msza Święta miała miejsce 22.06.2008 roku i jest kontynuowana corocznie w każdą ostatnią niedzielę czerwca. Gromadzi ona kilka tysięcy wiernych.
Orszak Trzech Króli to tradycja, która była w Rybniku zapomniana, ale za sprawą ks. Proboszcza znowu weszła w łaski … i tak od 2015 roku ulicami naszej dzielnicy przechodzi świąteczny orszak, na czele którego jadą trzej królowie na koniach. rydwanem (2018)… albo w nowoczesnych Teslach (2020).
Kolejne wydarzenie, które swoje początki miało w Chwałęcicach, to coroczne obchody Barbórki połączone z biesiadą na terenie koscioła.
Cóż tu jeszcze można dodać? … a można – otóż po tragicznych wydarzeniach z Tour De Pologne w 2019 r gdzie na rybnickim etapie zginął kolarz Bjorg Lambrecht, ks. Proboszcz zainicjował napisanie listu do rodzinnej parafii kolarza w Belgii, z wyrazami współczucia oraz zapewnieniu o modlitwie i pamięci. W Chwałęcicach “na górce” została odprawiona Msza Święta polowa w jego intencji.
Trzeba przyznać, że niezwykła jest ta aktywność i działalność naszego ks. Proboszcza w parafii – za co mu BARDZO DZIĘKUJEMY.