Msza na wodzie

Ta niecodzienna Eucharystia, co roku przyciąga liczne grono żeglarzy, nie tylko z Rybnika, ale i z całego regionu. We Mszy Świętej uczestniczą zawsze członkowie lokalnych drużyn żeglarskich, ratownicy WOPR, oraz setki mieszkańców okolicznych miejscowości.


Mszę na wodzie zapoczątkował ks. Grzegorz Jagieł, zapalony żeglarz. Pomysł zorganizowania takiej mszy zrodził się na jachcie Drops 2. Ksiądz opowiadał w jednym z wywiadów, że gdy przybył do parafii w Chwałęcicach, chciał po prostu popływać. Wtedy to ze strony żeglarzy padło zapytanie, czy można odprawić mszę na jachcie… no i nie trzeba było długo czekać. W pierwszej Mszy Świętej, która odbyła się na terenie ośrodka Klubu Żeglarskiego „Koga-Kotwica” w 2008 roku wzięło udział ponad 600 wiernych. W czasie Eucharystii wierni zebrani są nie tylko na nabrzeżach ośrodka, ale też w żaglówkach, łódkach czy motorówkach.

Pływający ołtarz jest umieszczony na platformie osadzonej na dwóch łodziach typu Omega. Wystrój ołtarza nawiązuje do żeglarskich akcentów. Początkowo krzyż wykonany był z dwóch wioseł, natomiast od 2015 roku krzyż z wioseł zastąpił prosty, drewniany, ozdobiony jedynie kołem ratunkowym. Szczególne miejsce przy ołtarzu zajmują relikwie św. Jana Nepomucena, które są uroczyście przewożone łodzią przez Rybnicki Hufiec Harcerzy Wodniaków do ołtarza. Podczas podpłynięcia harcerzy z relikwiami, chóry odśpiewują hymn “Gaude Mater Polonia”. Relikwie zawsze towarzyszą każdej Mszy Świętej. Eucharystia jest uświetniona występami chórzystów z kilku połączonych rybnickich grup, oraz orkiestry dętej.

W 2011 roku Msza Święta była mszą dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II. Wyjątkowa była także szósta Msza Święta w 2013 roku, celebrowana przez metropolitę katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Wtedy też po raz pierwszy pojawiło się hasło przyświecające mszy – „Tylko wierz”. W tym samym 2013 roku ks. Grzegorz Jagieł uzyskał tytuł kapelana żeglarzy i ratowników wodnych rejonu Rybnika. W kolejnych latach hasła Mszy Świętej nawiązywały do różnych wydarzeń m.in. do obchodów stulecia objawień fatimskich – 2017 rok -„Fatima – światło w ciemności”, a w 2019 roku pojawiło się hasło “Na wodzie w mocy Ducha”, które nawiązywało do tematyki roku duszpasterskiego. Mszy Świętej przewodniczył bp Grzegorz Olszowski.


“Msza na wodzie” odbywa się corocznie od 2008 roku, tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca, w niepowtarzalnej scenerii Zalewu Rybnickiego. Nabożeństwo jest modlitwą żeglarzy i mieszkańców Rybnika za siebie, oraz za tych, którzy utonęli w wodach Zalewu.
W ten sposób żeglarze, ratownicy modlą się o spokojny sezon i wspominają tych, którzy odeszli już na wieczną wachtę.
Ciekawostką jest fakt, że od roku 2008 nie odnotowano żadnego utonięcia na Zalewie Rybnickim.


Tysiące osób, które gromadzą się co roku na tej wyjątkowej Mszy Świętej, pragną przeżywać Eucharystię, która nawiązuje do czasów ewangelicznych, kiedy Chrystus nauczał z łodzi na jeziorze Genezaret – tak podsumowuje to niecodzienne nabożeństwo ks. Grzegorz Jagieł.


W 2020 roku po raz trzynasty planowano zorganizować mszę na wodach Zalewu Rybnickiego. Proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Chwałęcicach podjął odpowiedzialną decyzję o odwołaniu nabożeństwa, ze względu na epidemię koronawirusa.