Św. Jan Nepomucen urodził się około roku 1348-1350 w miejscowości Pomuk (obecnie miasto Nepomuk w Czechach).
Około 1380 r przyjął święcenia kapłańskie. Został kanonikiem przy katedrze w Hradczanach. Jednocześnie podjął studia, uczył się prawa kanonicznego w Pradze i Padwie. Następnie piastował godność kanonika kolegiaty praskiej św. Idziego. Później przeniesiono go do kościoła świętych Piotra i Pawła w Wyszehradzie. Szybko jednak arcybiskup Pragi powołał go do sprawowania funkcji swojego zastępcy.
W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy, ponieważ nie chciał zdradzić królowi tajemnicy spowiedzi jego małżonki Zofii Bawarskiej. Odmowa zdrady tajemnicy spowiedzi doprowadziła do gniewu króla, czego skutkiem był areszt świętego Jana w 1393 r.
Niełaska króla doprowadziła do torturowania, a w konsekwencji do śmierci Jana.
20 marca 1393 r. zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy w Pradze. Ciało odnaleziono dopiero po kilkunastu dniach. Św. Jan został pochowany w kościele Świętego Krzyża, a później przeniesiono jego ciało do katedry.
Według tradycji, w 1719 r przed kanonizacją, otwarto kryptę świętego i okazało się, że jego zwłoki mają nienaruszony język. Przypisuje się to temu, że musiał on znosić tortury z powodu tajemnicy spowiedzi. Św. Jan został beatyfikowany w 1721 r przez Papieża Innocentego XIII. Na ołtarze został wyniesiony przez Benedykta XIII w 1729 r. Już wcześniej uchodził za nieformalnego patrona Czech.
Kult św. Jana rozwijali głównie jezuici. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 21 maja. Święty przedstawiany jest w stroju kapłana z symbolami męczeństwa, z palcem przy ustach. Jego atrybutami są: księga, klucz, kłódka, krzyż w ręku, most, pieczęć, woda i wieniec z gwiazd (symbol cnót męczennika).
Św. Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, tonących a także patronem mostów.
Relikwie św. Jana Nepomucena trafiły do naszej parafii w 2009 roku za sprawą księdza Henryka Kołodzieja. Relikwie znajdowały się w rękach rodziny księdza Kołodzieja przez ponad 100 lat. Z relikwiarza pozostało jedynie oczko kryjące relikwię. Przednia część jest udekorowana kamieniami szlachetnymi i posiada szybkę z napisem w języku łacińskim „święty Jan Nepomucen”. W środku znajduje się cząstka kości świętego. Całość posiada hermetyczne zamknięcie oraz jest opieczętowana herbem biskupim. Tajemnicą pozostaje tożsamość biskupa, gdyż dostęp do wykazów biskupów sprzed XIX wieku jest bardzo trudny.
Naprzeciwko kościoła znajduje się kapliczka pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Została wybudowana w 1907 roku. Kapliczkę wieńczy wieżyczka na sygnaturkę. Przed wybudowaniem kapliczki, w jej miejscu stał dąb, na którym zawieszony był obraz przedstawiający świętego. To właśnie w tej kapliczce odbywały się Msze Święte od 1956 roku. Obok kapliczki znajduje się Boża Męka z 1907 roku z napisem „Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.” oraz informacją o fundatorach „Fund Jerzy Gaszka i Johana żona jego”. Szczegółowo kapliczka została opisana i sfotografowana przez pana Jacka Kuczowic na stronie przydrozne.eu. W 2018 roku miał miejsce remont elewacji oraz postawiono ekrany, których zadaniem jest ochrona kapliczki.
Wchodząc do kościoła, widzimy po prawej stronie od ołtarza figurę przedstawiającą patrona naszej parafii. Figura na samym początku znajdowała się w kaplicy, jednak po odrestaurowaniu trafiła do kościoła. Przy figurze umieszczony jest relikwiarz.