Beatyfikacja ks. Jana Machy 20 listopada w katowickiej katedrze

Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Jana Machy

“Wszechmogący Boże, Ty w szczególny sposób zjednoczyłeś z ofiarą Twojego Syna Jezusa Chrystusa kapłana Jana, który z natchnienia Ducha Świętego pełnił dzieła miłosierdzia i oddał życie za swoich bliskich; udziel mi za jego wstawiennictwem łaski, o którą pokornie Cię proszę …. Który żyjesz i królujesz w Trójcy Świętej Jedyny, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.”

Więcej ciekawych informacji na temat Sługi Bożego ks. Jana Machy można znaleźć klikając w … czytaj więcej…

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy – śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez hitlerowców – odbędzie się 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla – poinformowała w środę Archidiecezja Katowicka. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku.

Nowy termin beatyfikacji zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Mszy beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podkreśla, że beatyfikacja jest bardzo ważnym wydarzeniem dla lokalnego Kościoła. “Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji w tym niełatwym czasie wychodzenia z pandemii” – powiedział arcybiskup.

Zgodnie z wcześniejszym planem, ks. Jan Macha miał być beatyfikowany 17 października ub. roku. Mszy beatyfikacyjnej, do której przygotowania były już bardzo zaawansowane, miał przewodniczyć ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu, z którym także konsultowano zmianę terminu uroczystości, z powodu sytuacji epidemicznej przeniesionej na rok 2021. Teraz Watykan potwierdził datę mszy beatyfikacyjnej.

“Cieszę się, że nasz Hanik (tak nazywany był ks. Macha – PAP) zostanie ogłoszony błogosławionym. Długo na to czekał, my zresztą także” – powiedział metropolita katowicki.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski ocenił, że czas pandemii był nauką cierpliwości. “Czekaliśmy więc cierpliwie na decyzję w sprawie daty beatyfikacji. Teraz prośmy Opatrzność, żebyśmy mogli bez przeszkód uczestniczyć w wyniesieniu na ołtarze męczennika z Górnego Śląska. Potrzebne nam są trwałe punkty odniesienia i wyraźne świadectwo tych, którzy oddali życie z miłości do Chrystusa. To może pomóc nam odnowić zapał wiary” – powiedział postulator, cytowany w środowym komunikacie katowickiej kurii.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się rzymski etap procesu beatyfikacyjnego.

28 listopada 2019 r. papież Franciszek zaaprobował dekret potwierdzający męczeństwo ks. Machy. Tym samym zakończył się trwający sześć lat proces beatyfikacyjny. Podczas postępowania procesowego zgromadzoną dokumentację analizowało kilka watykańskich gremiów: komisja historyczna, komisja teologów, komisja biskupów i kardynałów. Wszystkie one pozytywnie wypowiedziały się o tzw. positio. Następnie papież zaaprobował dekret o męczeństwie śląskiego księdza, potwierdzając, że był on prześladowany za wiarę.

artykuł zaczerpnięty ze strony “Dzieje.pl”